W jaki sposób wykonać wyceny wartości firmy?

Posted on 01/06/2021 8:35am

Potrzeba określenia wartości własnego przedsiębiorstwa niezbędna jest przeważnie w momencie otrzymania przez jej właściciela wstępnej propozycji sprzedaży swojego przedsiębiorstwa. W w takim przypadku przedsiębiorca musi ocenić czy proponowane mu warunki zbycia są dla niego atrakcyjne, co przeważnie prowadzi do pytania „Ile rzeczywiście jest warta moja firma?”. Teraz chciałabym opisać rzeczywiste aspekty wyceny zakładu jako elementu procesu jego zbycia.
pracownik
Author: Chris & Karen Highland
Source: http://www.flickr.com
Z pojęciem wyceny firmy bądź zorganizowanej jej części przedsiębiorca może się zetknąć już wcześniej przy różnych innych okazjach.

Myślimy, że ten artykuł Ci się spodobał. Jeśli tak, to na danej witrynie www możesz przeczytać następne zajmujące wiadomości. Napisz o swoich przemyśleniach.

Wycena przedsiębiorstwa czy też udziałów zakładu jest np. typowym działaniem podczas dokonywania zmian struktur prawnych zakładów. Przeróżnego rodzaju wycen dokonuje się też w sytuacji robienia skonsolidowanych sprawozdań finansowych do poznania wartości godziwej aktywów. Wycena może być również częścią zabezpieczeń przyznawanego przez bank kredytu. Wyceną firmy można też nazwać zwykłe kalkulacje porównawcze wyników własnej działalności w stosunku do wyniku a także wartości spółek giełdowych, które może zrobić praktycznie każdy, kto ma pojęcie o rynku kapitałowym i giełdzie. Niestety użyteczność tych wszelkich wycen do kompetentnego ocenienia wartości przedsiębiorstwa w etapie zbycia jest znikoma.

Jest to spowodowane tym, że wartość zakładu można określać w różny sposób a istotną kwestią, którą trzeba zawsze w pierwszej kolejności włączyć dokonując wyboru rodzajów wyceny jest jej cel. Przyglądając się od kilku lat praktykę biznesową mogę zauważyć, że całkiem inaczej ocenia się wartość zakładu dla celów księgowo- podatkowych, inaczej w procesie wprowadzania akcji spółki do obrotu giełdowego a jeszcze inaczej przy znajdowaniu dla działalności inwestora strategicznego. Czytaj: więcej tu.

Nie rezygnuj - kontynuuj oglądanie (https://www.account-pl.eu/swiadczone-uslugi/audyt) wciągających Cię wątków. Odnajdziesz ich dość dużo na naszej kolejnej stronie. Zapraszamy!

kariera
Source: pixabay
W związku z tym jednym z niezbędnych elementów procesu sprzedaży działalności jest wycenienie wartości tej zakładu pod kątem rozważanej transakcji.Sposobów wyceny przedsiębiorstwa jest bardzo wiele, ale do zadań transakcyjnych wykorzystuje się głównie 3 grupy metod: porównawcze, dochodowe i majątkowe, z którymi należy zapoznać.

Tags: wyceny, wartości, warunki