W jaki sposób sprawić ażeby urząd administracji publicznej dobrze funkcjonował?

Posted on 04/09/2019 12:20pm

Nierzadko utyskujemy na działalność urzędów a także urzędników. Naszym sądem funkcjonują zbyt wolno lub niekompetentnie. Wszystkie te wrażenia z reguły są subiektywne. Ustalając coś w gminie bądź w powiecie nierzadko już na początku jesteśmy zdenerwowani, stąd łatwiej jest nam wzbudzić w sobie negatywne emocje. Czasem po prostu odczuwamy bojaźń w obliczu władzy - zwłaszcza łatwo o podobne uczucia w przypadku osób starszych, nierzadko zagubionych w dość nieprzystępnym gmachu


administration
Author: Guillaume Speurt
Source: http://www.flickr.com
Wszystkie te emocje i wiele innych mogą zniekształcić nasz obraz rzeczywistości.
Pierwszy z brzegu przykład; organizując w gminie poświadczenie o wpisie do rejestru uprawomocnionych do głosowania pewien czas spędziłem w kolejce za starszymi damami które z jednej strony były zestresowane tym że muszą pozyskać jakiś papier, z drugiej strony były troszeczkę zagubione. Oceniły one pracę urzędniczek źle, pomimo że nie było rzeczowego powodu do takich ocen. Emocje zaburzyły ich percepcję. Kwadrans oczekiwania w ogonku naprawdę nie jest przyczyną do uskarżania się.
Na czym zatem powinna polegać dobra ocena funkcjonowania administracji publicznej? Na pewno powinna być obiektywna i pozbawiona emocji.

Wciągający materiał? Jeśli masz takie przekonanie, to równie wciągające treści przeczytasz także we wpisie, który jest tu!

Dobrze zatem żeby ocena funkcjonowania administracji publicznej przeprowadzona została przez organizacje pozarządowe niezależne od oceny danej instytucji, nie ulega wątpliwości bowiem iż nie można być arbitrem we własnej sprawie. Organizacja taka do przeprowadzenia oceny musi znaleźć stosowne narzędzia.
Jednym z głównych jest tak zwany audyt, innymi słowy procedura polegająca na zadaniu opracowanych wcześniej standardowych pytań tyczących się badanej sfery lub ogólnych. Pytania winny posiadać postać anonimowej ankiety zaś poddani jej pracownicy powinni być pewni że nie spotkają ich kłopotliwe skutki za udzielenie prawdziwych, jednak negatywnych odpowiedzi. Analiza formularzy powinna pomóc w doskonaleniu funkcjonowania urzędu. Więcej: tutaj
Obecnie dąży się także do wprowadzenia w krajowych urzędach także rodzaju wewnętrznych procedur gdzie jednym ze składników byłaby ocena funkcjonowania administracji publicznej.

Nie możesz się doczekać następnych ciekawych wątków na ów temat? Mamy do Ciebie świetną wiadomość - kliknij bon na zasiedlenie w podany link i rozkoszuj się lekturą.

Metoda ta została wypracowana w oparciu o wytyczne Unii Europejskiej i jest składnikiem zarządzania jakością w urzędach administracji publicznej.

Tags: władzy, administracji