W jaki sposób opiekować się kimś chorym? Jak sobie radzić z taką sytuacją? Czy warto skorzystać w takiej sytuacji z pomocy?

Posted on 16/06/2022 12:49pm

Schorowana osoba w domu to sytuacja, która ma wpływ na życie wszystkich domowników. Życie kogoś kto zachorował, lecz i domowników zmienia się diametralnie. Wsparcie psychiczne oraz dobre relacje rodzinne mają duży wpływ na zdrowie osoby ciężko chorej. Jak jednak wprowadzić odpowiednie zmiany w mieszkaniu, gdzie przebywa obłożnie chora osoba?


seniorzy
Dla osoby, jaka uległa wypadkowi albo ciężko zachorowała, tak właściwie zmienia się całe życie. Tego typu zmiany natomiast dotyczą także rodziny i opiekunów tej osoby. Utrata sprawności fizycznej i psychicznej czy utrata niezależności - to wszystko sprawia, iż życie tej osoby zmienia się nie do poznania, z tego powodu ważne, żeby w tej sytuacji stale ze sobą rozmawiać oraz pokazywać wsparcie. Nie możemy się odtrącać, ignorować, bo to prowadzi do złych rezultatów, do beznadziejnej atmosfery, jaka wpływa w negatywny sposób na wszystkich domowników.

Niekiedy wystarcza chociażby jakiś uścisk, przytulenie, żeby osoba chora poczuła się lepiej. Dobre relacje w rodzinie to podstawowy element procesu poprawy i utrzymania stanu zdrowia. Obłożnie chora osoba zmuszona jest do przyjęcia całkowicie innego niż obecnie sposobu życia w społeczeństwie. Dosyć często rodzina czy opiekunowie widzą zmianę w jej zachowaniu. Jeżeli na przykład chory ucierpiał na utracie sprawności fizycznej, to może zajść proces zaprzeczania obecnej sytuacji, wiary w wyleczenie, a nawet agresja względem siebie i domowników. Pozytywne myślenie czy pogodzenie się z niepełnosprawnością, może dopiero przyjść później.


Niektóre rodziny całkiem sobie nie radzą z taką sytuacją, bo jest to za duże obciążenie, można wtedy skorzystać z pomocy odpowiednich osób, przykładowo opieka seniora Warszawa. Przydatne informacje tutaj - villaclinic.pl. Jeżeli ucierpiała także psychika chorej osoby, to w takiej sytuacji ważna jest cierpliwość i wyrozumiałość w zaistniałej sytuacji. Jest to często dość trudne oraz ciężkie do wytrzymania, szczególnie, gdy takie zmiany pojawiły się nagle, nikt w związku z tym nie był na to przygotowany. W takiej sytuacji odpowiednim rozwiązaniem jest wsparcie psychologa, tak samo dla poszkodowanego, jak również dla opiekunów.

Jeśli żywo zajmuje Cię opisywana w tym tekście sprawa, to poza tym zobacz ofertę w serwisie (https://echo24.pl/odzywki-bialkowe-czy-sa-tylko-dla-sportowcow/). Na pewno odnajdziesz w niej coś atrakcyjnego dla siebie.

Niestety czasami należy pogodzić się z tym, że nie damy rady w pojedynkę sprostać zaistniałej sytuacji. Tak już bywa, iż jedni reagują dobrze, a inni gorzej na różne traumatyczne przeżycia.

Tags: rodzina, sprawność, życie