Po co musisz niszczyć papiery w pracy?

Posted on 30/10/2019 7:27am

W większości biur regularnie lądują w koszu bardzo duże ilości różnorodnych dokumentów. Niektóre z nich są praktycznie bezwartościowe, aczkolwiek z całą pewnością możemy w nich odszukać również i takie, które posiadają ważne informacje. Mogą to być chociażby dane finansowe, strategie handlowe czy też objęte szczególną ochroną dane personalne. Należy zatem dowiedzieć się, w jaki sposób powinno przebiegać efektywne niszczenie dokumentów w naszym biurze.
biuro
Author: Bernt Rostad
Source: http://www.flickr.com
Zanim zakupimy profesjonalne niszczarki i polecimy wszystkim pracownikom niszczenie dokumentów, warto stworzyć … dokument, w jakim zamieszczone będą specjalne co do tego wytyczne. Z nim musi zaznajomić się każdy nowy pracownik w firmie (czytaj więcej). Warto nawet przeprowadzić szkolenie objaśniające, dlaczego należy niszczyć dokumenty oraz uświadomić zagrożenia, jakie mogą wynikać z nieodpowiedniego zabezpieczenia dokumentów czy nieprawidłowego ich niszczenia.

Chcesz zgłębić niniejszą kwestię nieco dokładniej? Jeżeli tak, to kliknij ten odnośnik oraz zobacz więcej w tym tekście, który również opisuje taką problematykę.

Niszczenie - poszerzone informacje pod linkiem - dokumentów w miejscu, w jakim powstały, jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, bowiem w ten sposób będziemy mieć pewność, iż nasze dane są chronione i zapewne nie dostaną się w niewłaściwe ręce. Dodatkowo na rynku obecnie funkcjonuje niemało firm pomagających w niszczeniu naszych dokumentów. Jednak trzeba wiedzieć o tym, iż zlecając to zadanie zewnętrznej firmie, może istnieć niebezpieczeństwo, iż przedostaną się one w nieodpowiednie ręce już na etapie ich transportu lub też podczas ich liczenia.


biuro
Author: Black Red White
Source: Black Red White
Poza tym warto dowiedzieć się, co z informacjami, jakie zamieszczone są na elektronicznych nośnikach. Większość z nas pozbywa się danych w typowy sposób, np. formatując dyski. Należy jednak wiedzieć, że skasowanie i przywrócenie poszczególnych danych jest bardzo łatwe, w związku z tym jeśli posiadamy bardzo ważne dane, trzeba zapisywać je na nośnikach optycznych, magnetycznych lub elektronicznych, które posiadają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Istotne jest także określenie miejsca niszczenia dokumentów. Powinno się znajdować w takim pomieszczeniu, do którego wszystkim pracownikom będzie "po drodze". Jednocześnie należy uczulić ich na to, żeby pamiętali, jak ważne jest niszczenie dokumentów w odpowiedni sposób. W ten sposób przyczynimy się do zwiększenia bezpieczeństwa w firmie, a jednocześnie unikniemy przykrych konsekwencji.

Tags: Elektronika, firma, niszczarka