Jak działa giełda - kwestie związane z giełdą papierów wartościowych

Posted on 06/03/2021 7:52am

Pierwsza giełda papierów wartościowych rozpoczęła swoja działalność w roku 1817. Handlowano na niej głównie obligacjami oraz wekslami. Dopiero w połowie XIX wieku ważniejszego znaczenia nabrał handel akcjami. Giełda działała do roku 1939, zamknięto ją po wybuchu II wojny światowej. Ponowny start giełdy nastąpił dopiero w roku 1991. Aktualnie GPW znajdująca się w stolicy naszego kraju jest największą giełdą w obszarze Europy Wschodniej i Środkowej.


finanse
O giełdach słyszał każdy z nas. Funkcjonuje ich przynajmniej parę i nie są to tylko giełdy papierów wartościowych. Poza giełdami papierów wartościowych funkcjonują giełdy towarowe. Na tych giełdach prowadzi się handel (zobacz szkolenia handlowców) między innymi takimi surowcami, jak węgiel kamienny. Najwięcej jednak emocji wzbudzają giełdy papierów wartościowych. Niemała część z nas zadaje sobie pytanie: jak działa giełda? Pytanie jak działa giełda jest pytaniem, na które niełatwo jest udzielić krótkiej odpowiedzi. Otóż giełda papierów wartościowych jest miejscem, w którym spotykają się osoby celem sprzedaży lub zakupu akcji - dowiedz się więcej.


Na warszawskiej giełdzie notowanych jest trzysta pięćdziesiąt firm o polskim charakterze i zagranicznych. To akcje tych firm podlegają obrotowi na giełdzie. Handel na giełdzie ma inny przebieg niż handel w sklepie czy na bazarku.

Ciekawią Cię przeróżnego typu specjalistyczne artykuły? Więc idź tu (http://profill.com.pl/oferta) i przeglądaj nasze kolejne wpisy na ten temat. Mamy nadzieję na Twoją ocenę.

Jest on wirtualny, kupujący i sprzedający nie kontaktują się ze sobą bezpośrednio.

finanse
Author: Allan Ajifo
Source: http://www.flickr.com
Zlecenia od potencjalnych kupców lub osób chcących coś sprzedać przesyłane są drogą elektroniczną. Na giełdzie w w stolicy naszego kraju wszelkie transakcje odbywają się tylko od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.30. Są też dni, gdy sesji nie ma. Sesje nie są prowadzone między innymi 24 i 25 grudnia oraz w Nowy Rok. Transakcje mogą odbywać się za pośrednictwem domów maklerskich. Wymaga to otwarcia przez klienta rachunku o charakterze inwestycyjnym. Cena, za jaką jest w stanie on kupić akcje określonej spółki są określane nie przez maklera, ale personalnie przez niego. Makler jest tylko pośrednikiem. Na giełdzie inwestują inwestorzy mający charakter indywidualny, ale też duże i małe firmy.

Do znaczących spółek, które notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych należy między innymi Alior Bank. Na giełdzie spółka ta notowana jest od roku 2012. Dwa lata później jej akcje dostały się do WIG 20, który skupia najbardziej znaczące spółki spośród notowanych na giełdzie. Już w momencie wejścia na giełdę zainteresowanie zakupem akcji tej wywodzącej się z Włoch spółki było naprawdę duże, mimo że kurs Alior, jak na spółkę początkującą był ustalony naprawdę wysoko - czytaj więcej. Obecnie także ich kurs Alior jest zadziwiająco wysoki. Notowania spółki mogą być sprawdzone nie tylko w indeksie WIG 20, ale także indeksie WIG-banki. W indeksie tym notowane są wszystkie spółki należące do sektora bankowego. W indeksie tym ujmowanych jest jeszcze czternaście innych spółek tego rodzaju.

Tags: giełda, spółka, surowce